EDUKACJA

W wielu chrześcijańskich i jazydzkich miejscowościach, znajdują się zniszczone szkoły, w których nauka jest niemożliwa.

Placówki w sąsiednich miejscowościach przyjmują dzieci uchodźców i tych, którzy dopiero powracają do swoich ojczystych ziem. Zwykle są przepełnione i brakuje dostatecznej ilości sprzętu pomocniczego takiego jak: drukarki, tablice czy choćby środki czystości. Aby dzieci mogły kontynuować edukację, trzeba było zapewnić im niezbędne minimum.

Zakupiliśmy więc najpotrzebniejsze rzeczy i wsparliśmy szkoły m.in. w Alkusz i Karakosz. Do jednej z nich uczęszcza obecnie ponad 600 uczniów (przed najazdem ISIS chodziło do niej 200 dzieci). W okresie wakacji pomogliśmy zorganizować zajęcia dydaktyczne dla najmłodszych oraz kilka jednodniowych wyjazdów m.in. na basen.

Nacisk na wspieranie edukacji kładziemy od samego początku naszej działalności. Przy okazji zajęć terapeutycznych dla kobiet wyzwolonych z rąk terrorystów zorganizowaliśmy również dodatkowe zajęcia dla ich dzieci. Po skończonym kursie szycia rozpoczęliśmy regularne lekcje pisania i czytania dla jego uczestniczek. Jednym z osiągnięć, z których jesteśmy najbardziej dumni, jest współprowadzenie ośrodka edukacyjnego w miejscowości Khanke. Więcej na ten temat w poniższej sekcji.

OŚRODEK EDUKACYJNY W KHANKE

Ośrodek powstał z inicjatywy fundacji Our bridge z Niemiec. Jego celem jest edukacja dzieci – w większości sierot i półsierot – oraz dawanie im nadziei na lepszą przyszłość.

Od samego początku zaangażowaliśmy się we wspieranie jego funkcjonowania. Pomogliśmy m.in. podłączyć wodę i prąd do budynku oraz współfinansowaliśmy zakup autobusu szkolnego. Na zajęcia organizowane w ośrodku przychodzi codziennie prawie 300 dzieci z okolicznego obozu dla przesiedleńców oraz wioski Khanke.

W 2017 roku zorganizowaliśmy w nim dodatkowe zajęcia edukacyjne dla dzieci podczas, gdy ich mamy odbywały kursy szycia ręcznego i maszynowego. Obecnie ośrodek pracuje na pełnych obrotach, a uczniowie uczęszczają do niego w systemie dwuzmianowym – porannym i popołudniowym –  m.in. matematyki, fizyki, plastyki oraz języka angielskiego. Od 2018 roku wspieramy jego funkcjonowanie comiesięczną dotacją, aby dalszy rozwój przebiegał bez problemów i troski o zapewnienie utrzymania.

Raz w tygodniu odbywają się tutaj sesje terapeutyczne z psychologiem, ponieważ stan psychiczny wielu kobiet i dzieci jest fatalny. Wciąż zmagają się z traumą i tragicznymi wspomnieniami. Cztery rodziny (samotne matki z dziećmi) mieszkają w ośrodku na stałe, w specjalnie przygotowanych dla nich pokojach przylegających do budynku. Wszystkie straciły mężów, którzy zostali zamordowani przez terrorystów.

Pomóż ofiarom terroryzmu na Bliskim Wschodzie

Pomóż >>>