POMOC MEDYCZNA

Mimo, że wsparcie medyczne nie jest naszą specjalnością, to często zdarza nam się pomagać i w tej dziedzinie. Zazwyczaj finansujemy zabiegi medyczne lub operacje osobom będącym w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej. Nie jesteśmy w stanie pomóc w każdej sprawie wymagającej interwencji lekarskiej, ale są szczególne przypadki, kiedy podejmujemy takie działanie.

Jako pierwszy pomoc otrzymał Quassim – chłopiec mieszkający w obozie dla przesiedleńców w Khanke.  Stwierdzono u niego chorobę Hirschsprunga, która powoduje groźną dla życia niedrożność układu pokarmowego. Chłopcu wykonano przetokę jelitową, z którą przeżył przeszło półtora roku w trudnych obozowych warunkach, leżąc na materacu, na ziemi, często w upale dochodzącym do 50 stopni Celsjusza. Po kilku operacjach wciąż dochodzi do siebie.

Współfinansowaliśmy również operację 37-letniej Khoke – matki jedenaściorga dzieci – która podczas ucieczki z obleganego przez terrorystów Sindżaru doznała poważnego urazu kręgosłupa. Uniemożliwiał on kobiecie normalne funkcjonowanie i wykonywanie najprostszych, codziennych czynności. Tragiczny w tej historii był fakt, że jej mąż został zamordowany, a ona w momencie ucieczki była w zaawansowanej ciąży. Na szczęście dziecko urodziło się zdrowe. Problem polegał jednak na tym, że po śmierci męża jedynym żywicielem i opiekunem rodziny został jej najstarszy syn. Finalnie operacja kręgosłupa się udała a w ramach pomocy rodzinie wsparliśmy otwarcie niewielkiego punktu ksero dla syna Khoke, aby mógł utrzymać rodzinę.

Pomagaliśmy również Bakhtiarowi – żołnierzowi, który zatrzymał kierowcę samochodu wyładowanego materiałami wybuchowymi, zamierzającego wysadzić się w pobliżu bloku wielorodzinnego w Kirkuku. Swoje bohaterstwo przypłacił ciężkimi obrażeniami, ale udało nam się sprowadzić go do Polski, gdzie pod okiem znakomitych lekarzy przeszedł operację.