Pomoc Polaków dla Karakosz – wsparcie fundacji Orla Straż dla szkoły i kościoła

Pomoc Polaków dla Karakosz – wsparcie fundacji Orla Straż dla szkoły i kościoła

Zniszczone miasto Karakosz, w sercu Równiny Niniwy było kiedyś centrum chrześcijaństwa w Iraku. Powoli zaczyna powracać tam życie, jednak potrzeba czasu, aby odbudować je z gruzów. Nie byłoby to możliwe gdyby nie determinacja jego mieszkańców oraz wsparcie z zewnątrz. Ważnym jego składnikiem jest pomoc Polaków. Za naszym pośrednictwem dociera ona bezpośrednio do potrzebujących (więcej na ten temat tutaj).

Wydarzenia, które miały swój początek w 2014 roku w Iraku i Syrii już dzisiaj można nazwać najokrutniejszym konfliktem XXI wieku. Brutalna napaść terrorystów islamskich skierowana była przede wszystkim przeciwko cywilom. Najbardziej bezbronni stali się ich głównym celem. Nawet dziś nie można jeszcze mówić o bezpieczeństwie w tym regionie.

W październiku 2016 roku daesh zostali przepędzeni z Równiny Niniwy, a dla jej mieszkańców nastąpił długo wyczekiwany powrót do rodzinnych stron. W Karakosz, jak i w innych miejscowościach odbitych z rąk terrorystów, zastali oni jedynie zgliszcza.

 

Pomoc Polaków dla Karakosz i Bartelli

Islamiści starali się zniszczyć wszelkie ślady religii i kultury chrześcijan. Spalili i sprofanowali kościoły. Ulice tonęły w morzu gruzów. Brakowało bieżącej wody i prądu. Terroryści zaminowali wiele budynków improwizowanymi ładunkami wybuchowymi, na których rozbrojenie trzeba było zaczekać wiele tygodni, aż do przyjazdu saperów. Powracający nie mieli jednak zamiaru załamywać rąk. Własnymi siłami rozpoczęli odbudowę.

Pomoc Polaków dla Karakosz i Bartelli

Pomoc Polaków dla Karakosz i Bartelli

Mieszkańcy, na czele z proboszczem, po prawie trzech latach znów mogli przestąpić próg kościoła św. Jerzego na obrzeżach Karakosz, w Bartelli. Spontanicznie zaczęli modlić się i śpiewać, nie kryjąc przy tym łez radości. Jeden z mieszkańców powiedział wtedy – „Modliliśmy się do Boga, aby odbudował ten kościół i powrócił tutaj, aby odtworzyć tę wspólnotę chrześcijańską”. (źródło)

Pomoc Polaków dla Karakosz i Bartelli

Pomoc Polaków dała ogromną szansę żeby tego dokonać. Właśnie zakończyła się pierwsza faza renowacji kościoła św. Jerzego. Państwa wsparcie, przekazane za naszym pośrednictwem, pozwoliło wstawić nowe drzwi wejściowe, 35 okien oraz współfinansowaliśmy postawienie krzyża wieńczącego dach świątyni.

 

Pomoc Polaków dla Karakosz i Bartelli

Do prac włączyli się sami mieszkańcy oraz ochotnicy przybyli z okolic Karakosz. Kościół został spalony, więc trzeba w nim jeszcze oczyścić i pomalować ściany oraz naprawić podłogę. Krok po kroku świątynia zostanie wyremontowana. Proboszcz parafii – Ojciec Behnam stwierdził, że: „(…) gdy kościół zostanie odbudowany, ludzie wrócą [do Karakosz]”. (źródło)

Pomoc Polaków dla Karakosz i Bartelli

 


 

Aby odbudować Karakosz, najpierw trzeba było ponownie je zaludnić. W pierwszej kolejności potrzebne było wsparcie dla rodzin, które chciały powrócić do swoich domów.

Od sierpnia ubiegłego roku udało nam się już wyposażyć m.in. warsztat ślusarski, gabinet lekarski, salon fryzjerski, warsztat spawacza, dekarza oraz sklepy spożywcze. Dzięki temu wiele osób zyskało pracę i środki na utrzymanie. Teraz mogą pomagać swoim sąsiadom i wspólnie przystąpić do naprawy zrujnowanych instytucji.

 

Jedną z najistotniejszych kwestii jest ciągłość edukacji. Dlatego ważne jest zapewnienie pomocy szkołom. W jednej z nich, w Karakosz uczy się 800 dzieci.

Pomoc Polaków dla Karakosz

Pomoc Polaków dla Karakosz

Budynek ocalał, ale brakowało wyposażenia. Uczniom i nauczycielom doskwierało zimno, ponieważ szkoła nie ma centralnego ogrzewania. Zaopatrzyliśmy ją więc w 16 grzejników parafinowych wraz z zapasem 1100 litrów paliwa. Miejmy nadzieję, że wystarczy go do końca zimy.

Pomoc Polaków dla Karakosz

Pomoc Polaków dla Karakosz

Dyrektor szkoły poprosił również o zasłony do klas, ponieważ terroryści doszczętnie zniszczyli całe wyposażenie budynku (w szkołach w Teleskof, którą odwiedziliśmy w marcu ubiegłego roku wyrwali nawet gniazdka i kable ze ścian). Do 12 sal zakupiliśmy karnisze i zasłony, które bardzo przydadzą się już niedługo, gdy nastaną cieplejsze, słoneczne dni.

Pomoc Polaków dla Karakosz

Pomoc Polaków dla Karakosz

Pomoc Polaków dla Karakosz

Skala zniszczeń jest ogromna i obejmuje całe, liczące dwa i pół tysiąca lat miasto. W mniejszym lub większym stopniu ucierpiały wszystkie jego obszary. Jest jednak nadzieja, ponieważ mieszkańcy Karakosz nie zostali pozostawieni sami sobie. Mają naród, któremu ich los nie jest obojętny, mają pomoc Polaków.

Pomoc Polaków dla Karakosz

1 Comment

  1. Dzięki inwencji także P.Gadowskiego. Piękne dzięki !

    Reply

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *