Wakacyjne kursy i zajęcia dla dzieci

Wakacyjne kursy i zajęcia dla dzieci

Zajęcia dla dzieci, które zorganizowaliśmy w zeszłe oraz tegoroczne wakacje można nazwać półkoloniami, choć ich uczestnicy takiego terminu na pewno nie znają.

Dzieci w Iraku nie miewają bowiem wakacji w naszym rozumieniu. Nie wyjeżdżają na zasłużony odpoczynek. Nikt nie dba o zorganizowanie im wolnego czasu. Przez ostatnie lata samo pójście do szkoły było dla nich marzeniem. Najazd terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego doprowadził kraj do ruiny a jego echa rozbrzmiewać będą jeszcze przez dekady. Półtora roku temu na własne oczy widziałem, jak wyglądały szkoły po przejściu wojennej zawieruchy. (Raport z wizyty w kilku z nich znajduje się w poniższym linku)

Wyprawa wolontariuszy Orlej Straży do Północnego Iraku

Wsparliśmy, więc wyposażenie tych szkół w niezbędny sprzęt, taki jak: tablice lekcyjne, środki czystości, materiały biurowe, drukarki itp. W wakacje zorganizowaliśmy półkolonie. W programie były m.in. dodatkowe lekcje z chemii, matematyki, czy fizyki, wycieczka na basen i zajęcia sportowe. (Na końcu tego tekstu znajdziecie linki do artykułów na ten temat)

Wakacyjne kursy i zajęcia dla dzieci

W tym roku, przy współpracy z lokalną organizacją Gilgamesh Organization for Development and Relief udało nam się zorganizować zajęcia dla dzieci w wieku 4-12 lat. Przez dwa miesiące, pięć razy w tygodniu, w kościele św. Jerzego w Duhok, odbywały się warsztaty z teologii, wsparte nauką języka angielskiego.

Wakacyjne kursy i zajęcia dla dzieci

Większość z 70 dzieci, które brało udział w tych zajęciach pochodzi z przesiedlonych rodzin, czekających na powrót do rodzinnych miast w regionie Niniwy. Wykłady prowadziły dwie wolontariuszki – Jumana i  Merna. Jedna jest nauczycielką, a druga przyszłym prawnikiem. Przez całe dwa miesiące dbały o przekazanie najmłodszym zasad etyki i tłumaczyły, jak żyć zgodnie z naukami Biblii. Szczególnie dzieciom po tak traumatycznych przeżyciach, po tym co zobaczyły i czego doświadczyły, ważne jest wpajanie wartości moralnych i szacunku dla drugiego człowieka.

Wakacyjne kursy i zajęcia dla dzieci

Chcielibyśmy, aby takich zajęć było więcej. Tym bardziej, że dla dzieci w Iraku przez lata szkoła była czymś nieosiągalnym. Teraz bardzo chętnie się uczą i swoją radością i optymizmem potrafią zarazić każdego.

Wakacyjne kursy i zajęcia dla dzieci

 

ZOBACZ TEŻ


 

Wakacje od wojny

Z nadzieją ku przyszłości

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *