Coś się kończy coś się zaczyna – Podsumowanie naszych działań w 2019 roku część II
Pierwsze miesiące 2019 roku nie były w naszym wykonaniu tak imponujące, jak ostatni kwartał.
Niestety dla każdej fundacji, początek roku to czas rozliczeń, sprawozdań i pracy biurowej. Żeby móc wystąpić o zbiórkę publiczną na kolejnych 12 miesięcy, trzeba wypełnić odpowiedni formularz i czekać na jego akceptację. Rozliczenie dofinansowania to stos rachunków, tłumaczeń i tabel. Przez to wszystko trzeba przebrnąć, aby dalej działać i pomagać ludziom.
Nie chcę jednak wchodzić w zbędne szczegóły, bo w poprzedniej części podsumowania obiecałem opisać konkretne projekty, które udało nam się zrealizować. Zacznę od Projektu Dobra Praca.
Dobra Praca
Czym jest i jak działa Dobra Praca, pisałem wielokrotnie. Dla tych z Was, którzy jeszcze nie zdążyli zaznajomić się z wszystkimi naszymi projektami, podaję link do opracowania na ten temat.
W 2019 roku otworzyliśmy 19 nowych miejsc pracy, a trzy kolejne są w trakcie realizacji. Powstały m.in. 3 zakłady krawieckie, 4 salony fryzjerskie oraz 2 małe sklepiki spożywcze. W sumie od 2017 roku udało nam się otworzyć już 56 miejsc pracy. Dla ułatwienia podzieliliśmy je na 4 branże: usługową, handlową, spożywczą oraz remontowo-budowlaną.
Pozostałe prosperują całkiem nieźle i większość rodzin daje radę utrzymać się, dzięki zarobionym środkom. Zdarza się jednak i tak, że po jakimś czasie musimy wesprzeć finansowo konkretną działalność. Warunki się zmieniają, wypadki losowe takie, jak choroba, potrafią wywrócić wszystko do góry nogami. Zamiast zamknąć interes, staramy się pomóc. Z reguły po takim wsparciu udaje się rodzinom wyjść na prostą.
Zakup zwierząt hodowlanych
To największy projekt, jaki do tej pory zrealizowaliśmy. Sto osiemdziesiąt rodzin otrzymało zwierzęta hodowlane wraz z wybudowaniem zagród oraz dostarczeniem prawie tony paszy. Otrzymali je mieszkańcy Sindżaru, Bashiqi (po stronie irackiej), dzikiego obozowiska w Khanke oraz wioski Karnjook (w Kurdystanie). Projekt został dofinansowany przez KPRM, dlatego skala przedsięwzięcia była tak duża.
Budowa domów w Sindżarze
To drugi z kolei, pod względem skali, projekt, jaki wykonaliśmy w 2019 roku. Po północnej stronie Góry Sindżar wybudowaliśmy 65 domów, dla rodzin, które chciały powrócić do swojej ojczystej ziemi. Budynki powstały w małych osiedlach, co pozwoliło na odrodzenie się lokalnych społeczności.
Wsparcie dla ośrodka Ourbridge w Khanke
Kolejny rok udało nam się wspierać ośrodek dla wdów i sierot Ourbridge w Khanke. Dzięki tej pomocy liczba uczniów wzrosła do prawie czterystu. Ogromna w tym zasługa Waszego zaangażowania. Zbiórka na ośrodek na portalu Siepomaga.pl cały czas przynosi świetne rezultaty. W przyszłym roku będziemy kontynuować pomoc, bo wiemy, jak wiele daje on swoim podopiecznym.
Wsparcie dla Centrum Onkologicznego JIN oraz inne działania
Jest sporo przypadków, w których udało nam się wesprzeć pojedyncze osoby, rodziny, czy nawet społeczności, które były w ciężkiej sytuacji. Warto tu wspomnieć o kolejnych dwóch projektach elektryfikacji, czyli naprawie generator we wsi Avzrouk oraz naprawie odcinka sieci energetycznej w miejscowości Borek w Górach Sindżar.
Do powyższych projektów, które zrealizowaliśmy dzięki dofinansowaniu z KPRM, trzeba dodać istotną wzmiankę o wsparciu dla Dziecięcego Centrum Onkologicznego JIN w Duhok w Irackim Kurdystanie. Placówki otrzymała nowoczesny sprzęt medyczny w postaci aparatu do USG, EKG, kardiomonitora oraz iluminatora (lokalizatora, skanera) żył.
Na przekazaniu sprzętu obecny był Konsul RP Pan Dominik Musiał oraz Wicekonsul Pan Stanisław Guliński z placówki w Erbilu. Nas reprezentował Ramy Khlka, prezes Gilgamesh Organization, z którą to fundacją współpracujemy już ponad dwa lata. Wszystko odbiło się sporym echem w całym regionie. Obecne były lokalne media, które bardzo pozytywnie opisywały całą akcję. Warto tutaj również dodać, że 1/3 dzieci, które są leczone w Centrum w Duhok to dzieci z rodzin uchodźców z Syrii, oraz innych regionów Iraku oraz Kurdystanu. Jest to bowiem jedyny szpital z oddziałem onkologii dziecięcej w całej prowincji.
Na zakończenie
To tylko najważniejsze z pomyślnie zakończonych (lub kontynuowanych) projektów, które zrealizowaliśmy w 2019 roku. O wielu nie wspomniałem, o każdym z wymienionych, napisałem zbyt mało. Wypunktowałem, ile się da, ale mam nadzieję, że artykuły, które dla Was przygotowuję, potrafią choć trochę zobrazować Wam potrzeby ofiar terroryzmu oraz ważność naszych wspólnych działań. W przyszłym roku będziemy kontynuować swoją misję. Chcemy też zwiększyć aktywność w mediach społecznościowych, dzięki, którym docieramy do osób, mogących pomóc w powrocie do normalności tysiącom ludzi.
Zachęcam więc do śledzenia naszego Facebooka, Instagrama, Twittera oraz kanału na Youtube. Każde zaangażowanie pomaga w tworzeniu nowych materiałów i buduje, coraz większą społeczność dobrych ludzi, których łączy wspólny cel – dawanie nadziei.
Pomyślności w Nowym Roku.
Zobacz również:
Coś się kończy coś się zaczyna – Podsumowanie część I
Chciałbym wypunktować wszystkie działania i zmiany, jakie w naszym przekonaniu były najistotniejsze. W pierwszej części opowiem, co zmieniło się u nas, czyli w szeregach fundacji oraz w naszym najbliższym środowisku.