Mleko w proszku dla dzieci – Wspólny projekt z Caritas Polska
W 10.odcinku „Z wody w piach” Bartek wspominał o projekcie zakupu mleka w proszku dla dzieci z dzikich obozowisk, który zrealizowaliśmy, dzięki wsparciu Caritas Polska.
Podkreślił, że najważniejszym zadaniem fundacji działających za granicą jest pomoc ludziom. Fundacje nie powinny ze sobą rywalizować. Wręcz przeciwnie. Jeśli jest tylko taka możliwość, powinny łączyć siły i działać razem.
W taki sposób funkcjonujemy w Iraku od samego początku. Dobra Praca, zakup zwierząt hodowlanych, budowa domów, czy terapie zajęciowe to projekty, które udaje nam się realizować, dzięki współpracy z lokalnymi fundacjami. Często są to małe organizacje, złożone z przesiedleńców lub osób, którym los swoich rodaków nie jest obojętny. Z ludźmi takimi, jak Ramy, czy Shamoo, o których wspominałem w wielu artykułach, tworzymy pewnego rodzaju zespół. Niewątpliwie największą zaletą takiej kooperacji jest ich znajomość realiów, języka, obyczajów i przede wszystkim potrzeb ofiar terroryzmu.
W imię zasad
Zanim jednak przejdę do konkretów, opowiem kilka słów o tym, w jaki sposób działamy na miejscu. Już na początku ustaliliśmy kilka zasad, których staramy się trzymać, aby nasza misja przynosiła najlepsze efekty.
Wszelkie projekty realizujemy tylko po uzgodnieniu ich z potrzebującymi. Staramy się nie tworzyć rozwiązań, które już istnieją. Lepiej zapytać kogoś, jakiej pomocy potrzebuje, niż próbować na siłę go uszczęśliwiać. Trzeba jednak z ludźmi rozmawiać i ich słuchać. Niby oczywiste, ale czasem… No właśnie.
Z reguły sami opłacali swój przelot oraz pobyt, a nie raz z własnej kieszeni pomagali ludziom na miejscu. Nie mamy w Iraku swojej placówki i nie jesteśmy tam stale obecni. Nie ma takiej potrzeby, bo są to zbyt wysokie koszty, a tych staramy się unikać. Nie robimy też nic własnymi rękami. Na miejscu są fachowcy, praktycznie w każdej dziedzinie. Lepiej powierzyć im konkretne zadania. Budując domy, czy zagrody, wynajmowaliśmy lokalnych pracowników. Oczywiście płaciliśmy im za pracę, ale chcieliśmy też, aby mieli świadomość, że tworzą dla siebie. Byli to ludzie, którzy potrzebowali każdego grosza. Jednym działaniem pomogliśmy, więc kilku rodzinom.
Zakup mleka w proszku
Wróćmy do projektu realizowanego z Caritasem. W połowie 2019 roku udało nam się zrobić pierwszy krok we współpracy, która mam nadzieję, będzie w przyszłości kontynuowana. Caritas Polska już wcześniej dostarczał mleko w proszku do Irackiego Kurdystanu. Teraz wspólnymi siłami powtórzyliśmy ten projekt.
Założenia były takie, aby dostarczyć dobrej jakości mleko w proszku dzieciom z dzikich obozowisk. Wybraliśmy dwa miejsca – Zawita Camp oraz Seje. O obozie Zawita pisałem kilka miesięcy temu, kiedy dostarczyliśmy jego mieszkańcom gaśnice. Po fali pożarów, w których w sumie spłonęło kilkadziesiąt namiotów w różnych obozach, uznaliśmy, że warto zabezpieczyć rodziny, które były szczególnie narażone na działanie żywiołu. O tamtej akcji możecie przeczytać tutaj.
Trzeba im pomóc, bo obecnie jedynymi ludźmi, którzy dają im jakiekolwiek wsparcie, są ich sąsiedzi. Obozowiska rozciągają się wzdłuż krętej drogi w górach niedaleko Dahuk w północnym Iraku. Są to pola namiotowe, rozłożone na szerokiej, kamienistej polanie. Ludzie żyją tu w skrajnych warunkach, bez dostępu do bieżącej wody, ani nawet przyzwoitych toalet. W takich warunkach mieszkają ich dzieci, które często urodziły się zaraz po opuszczeniu rodzinnego domu.
Wspólnie z Caritasem postanowiliśmy zaopatrzyć najbiedniejsze rodziny w mleko w proszku. Pomoc miała na celu wzbogacenie diety najmłodszych. Każdy rodzic wie, jak ważny jest to element w prawidłowym rozwoju dziecka. Początkowo planowaliśmy, aby pomoc objęła tylko niewielką grupę dzieci, ale dzięki Ramiemu, który wynegocjował duży rabat, u jednego ze sprzedawców, udało się tę grupę rozszerzyć na dzieci do 5 roku życia.
Cały zakup oraz transport i magazynowanie zostało sfinansowane przez Caritas Polska.