Orla Straż współfinansowała zakup autobusu szkolnego dla dzieci w Khanke

20 kwietnia 2018 | Edukacja

Dla setek dzieci ośrodek edukacyjny w Khanke jest miejscem, gdzie codziennie uczą się i bawią. Część mieszka tu na stałe, wiele dociera z pobliskiego obozu dla przesiedleńców.

Od początku kwietnia zdecydowanie szybciej i bezpieczniej docierają na zajęcia. Mają do dyspozycji autobus szkolny, którego zakup współfinansowaliśmy.

Obóz pod Khanke jest największym obozem dla uchodźców w Irackim Kurdystanie. Za jego ogrodzeniem oraz w dzikich siedliskach wokół mieszka ponad dwadzieścia tysięcy osób.

Ta niewielka miejscowość niedaleko półmilionowego Duhok, stała się w 2014 roku schronieniem dla uciekinierów z Sindżaru oraz innych zajętych przez ISIS terenów. Miało to być miejsce przejściowego pobytu, tymczasowym domem. Mijają cztery lata od tamtych wydarzeń. Państwo Islamskie zostało wyparte z ich ziem, ale oni wciąż nie mogą powrócić. Sindżar jest w ruinie. Marzenia o ujrzeniu ojczystej ziemi trzeba przełożyć.

Nie mając innego wyjścia próbują adaptować się do nowej, choć trudnej sytuacji. Starają się pracować, posyłać dzieci do szkoły i żyć dalej. Są przypadki, w których trauma jest tak głęboka, że nie wytrzymują psychicznie i podejmują próby samobójcze. Naszym zadaniem jest dać im nadzieję i pokazać, że ich los nie jest nam obojętny.

Jak pokazały zajęcia organizowane od września ubiegłego roku, dzieci bardzo chętnie się uczą. Ośrodek w Khanke bardzo im w tym pomaga.

Na ich twarzach co raz częściej pojawia się uśmiech. Nie wiadomo jak długo tutaj pozostaną, więc trzeba dołożyć starań, aby w przyszłości byli gotowi do odbudowy swoich miast a potem całego kraju.

W ośrodku edukacyjnym pracują miejscowi nauczyciele i wychowawcy, którzy starają się zadbać o jak najlepsze warunki dla swoich podopiecznych. Potrzeby są ogromne, jednak wraz z fundacją OurBridge staramy się robić wszystko, aby zapewnić dzieciom możliwie najlepszą przyszłość (zobacz: „Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem” – Orla Straż wspiera budowę świetlicy dla kobiet wyzwolonych z niewoli ISIS). Ułatwienie dojazdu do szkoły było jednym z priorytetów. Teraz musimy zebrać środki na jego utrzymanie i eksploatację.

Autobus szkolny zatrzymuje się na 3 przystankach, skąd zabiera i odwozi dzieci oraz nauczycieli na zajęcia. Codziennie autobus transportuje ponad 200 dzieci. W planach są również małe wycieczki klasowe, które w innych warunkach nie byłyby możliwe. Obniży to również koszty przy organizacji kolejnych kursów szycia dla kobiet wykupionych z niewoli ISIS.

Zobacz również:

Pomoc dla Jazydów w obozie dla uchodźców pod Dahuk vol. 1

Pomoc dla Jazydów w obozie dla uchodźców pod Dahuk vol. 2

Pin It on Pinterest

Share This

Udostępnij

Podziel się tym z przyjaciółmi!