Powrót do normalnego życia – Fundacja Orla Straż na rzecz odbudowy Karakusz

14 października 2017 | Dobra praca

O sytuacji rodzin pragnących wrócić do swoich domów w Karakusz i innych miastach Równiny Niniwy oraz projekcie pomocy dla nich, dowiedzieliśmy się po raz pierwszy w lipcu tego roku, podczas pobytu w Iraku.

Od początku istnienia Orlej Straż staramy się kilka razy w roku organizować wyjazdy, aby na miejscu rozeznać się w obecnej sytuacji oraz potrzebach ofiar terrorystów. Zawsze w uzgodnieniu z nimi staramy się ustalić jak najskuteczniej im pomóc. Podczas ostatniego pobytu zapytaliśmy, jakie konkretne i namacalne wsparcie jest im niezbędne do odbudowy potężnych zniszczeń jakie zostawili po sobie bandyci z ISIS. Okazało się, że jest już gotowa lista rodzin, które chcą wrócić i rozpocząć własną działalność taką jaką prowadzili przed wojną. Chcieliby stać się samowystarczalni, niezależni od niczyjej pomocy. Żołnierze – ochotnicy chrześcijańskich jednostek, najlepiej zorientowani w potrzebach lokalnej społeczności ustalili plan działania, a nas poprosili o wsparcie dla miejscowych fundacji w tym przedsięwzięciu. Tak wszystko się zaczęło.

O szczegółach, pomyśle i dotychczasowe efektach całego projektu, możecie przeczytać w poniższych artykułach, zamieszczonych na naszym blogu:

Druga w tym roku wyprawa Orlej Straży do Północnego Iraku

W piątek 14 lipca wolontariusze Orlej Straży na czele z Bartoszem Rutkowskim dotarli do Irackiego Kurdystanu.

Gdy stworzymy ludziom możliwości, resztę zrobią sami

W lipcu odwiedziliśmy miejscowość Karakusz, spotykając się z jego mieszkańcami i rozmawiając na temat ich potrzeb.

Kropla drąży skałę

Wierzymy, że kropla jaką jest nadzieja może przywrócić wiarę w dobro.

Kilkukrotnie podkreślaliśmy już, że bardzo zależy nam na jak największym zaangażowaniu się w ten cel i dołożeniu wszelkich starań, aby ludzie mogli powrócić do swoich domów. Od początku naszym planem była pomoc ludziom tam – na ich ojczystej ziemi – w oparciu o ich aktualne potrzeby.

Ogromną radość daje każda informacja, każdy raport i zdjęcie przesłane od naszych przyjaciół, którzy trzymają pieczę nad kolejnymi rodzinami pragnącymi wznowić swoją dawną profesję. Ową radością pragniemy podzielić się ze wszystkimi, którzy wraz z nami zaangażowali się w tę ideę.

Oto kolejne, krótkie historie ludzi, którzy otrzymali szansę na zaczęcie od nowa:

Newtin Muaeed jest blisko czterdziestoletnim mężczyzną urodzonym w chrześcijańskiej rodzinie w Karakusz.

Jego ojciec zginął podczas wojny iracko-irańskiej, więc cały ciężar wychowywania jego i brata spadł na matkę. Od najmłodszych lat wraz z bratem pomagali jej jak mogli, pracując przy naprawianiu domów. Zdobył doświadczenie i udało mu się wyrobić renomę w swoim fachu. Ożenił się, jednak szczęście przerwali terroryści z ISIS, którzy miesiąc później wkroczyli do miasta i zniszczyli dorobek życia. Rodzina musiała uciekać, pozostawiając cały dobytek. Kolejne lata spędzili w obozach dla przesiedleńców, gdzie wkrótce na świat przyszła ich córka. Gdy tylko ich rodzinne miasto – Karakusz–zostało wyzwolone, podjęli decyzję o powrocie. Tak jak i inni wracający zastali jedynie gruzy i zniszczenia. Newtin nie miał zamiaru się jednak poddawać i postanowił, że wraz z rodziną zostaną i zaczną od nowa. Mają przecież siebie i są znów w domu.

Farid Georgs Shaba jest fryzjerem, mistrzem w swoim fachu.

Zaczynał kiedy żadne z szóstki jego dorosłych już dzieci nie było jeszcze na świecie. Trójka synów poszła w ślady ojca. Mając tak doskonałego nauczyciela z łatwością zyskali sobie reputację. Wszystko co osiągnęli zostało obrócone w pył kiedy zbrodniarze z ISIS zajęli ich rodzinną Bartellę leżącą nieopodal Karakusz (5 min drogi). Cała rodzina zmuszona była zostawić wszystko i szukać schronienia w bezpiecznym miejscu. Nie porzucili zawodu i na wygnaniu dalej pracowali w swoim fachu mając nadzieję na powrót do domu. Po długich trzech latach wreszcie się udało, jednak to co zastali załamało by każdego. Zakład i dom, w którym mieszkali zostały spalone. Widok zwęglonych ściany i dziur po pociskach sprawiły, że radość z powrotu zamieniła się w smutek i żal. Nieoczekiwana pomoc nadeszła z Polski. Tysiące osób, które za naszym pośrednictwem dowiedziało się o tragedii ludzi chcących wrócić do domów otworzyło serce i postanowiło wesprzeć potrzebujących. Warsztat został odbudowany i wyposażony a rodzina Farida znów może zacząć żyć jak przed wojną.

Wszystkim Państwu raz jeszcze serdecznie dziękujemy i zachęcamy do dalszego wspierania Fundacji Orla Straż.

Już wkrótce na naszym blogu ukaże się sprawozdanie z wyprawy Orlej Straży do Kurdystanu. Będą w nim zawarte informacje o tym do kogo i w jakiej formie dotarła pomoc, o jej wartości finansowej i o kosztach samej wyprawy.

Pin It on Pinterest

Share This

Udostępnij

Podziel się tym z przyjaciółmi!