Budowa domów

Tysiące rodzin mieszkających w obozach dla przesiedleńców żyje nadzieją na powrót do domów.

W miastach, które były w rękach ISIS większość domów zostało zniszczonych i nie nadaje się do odbudowy. W wielu rejonach wciąż są budynki zaminowane improwizowanymi ładunkami wybuchowymi. Część z tych, które ocalały grozi zawaleniem. Odbudowa trwa bardzo powoli. Kryzys gospodarczy spowodowany wojną utrudnia ten proces. Mimo to rodziny, które musiały uciekać przed terrorystami, chcą wracać do swoich miejscowości. Można im w tym pomóc. Niewielkim kosztem można wybudować dla nich nowe domy.

W czerwcu 2018 roku zrobiliśmy pierwszy krok.

Ustaliliśmy, jakie są koszty materiałów budowlanych, a projekt pierwszego, niewielkiego domu o powierzchni prawie 40m2 wykonał lokalny inżynier budownictwa. Mimo że sam jest uchodźcą, zrobił to za darmo, podejmując się jednocześnie nadzoru nad całym procesem budowy. Wszystko, co było potrzebne do budowy, zastało zakupione na miejscu. Do pracy zatrudniliśmy okolicznych budowlańców, dzięki czemu zyskali możliwość zarobku.

Dokładnie 15 dni po otrzymaniu od nas funduszy, do domu wprowadzili się jego nowi właściciele. Za kwotę 12 tysięcy złotych, bo tyle wyniósł całościowy koszt, otrzymali nowe życie w swojej rodzinnej miejscowości.

Pod koniec 2019 roku dokonaliśmy rzeczy przełomowej.

W Regionie Sindżaru wybudowaliśmy 65 nowych domów dla rodzin, które opuściły te tereny po ludobójstwie w 2014 roku. Budynki powstały w małych osiedlach, co pozwoliło na odrodzenie się lokalnych społeczności. Podobnie jak w pierwszym, prototypowym projekcie prace wykonali miejscowi fachowcy, przy nadzorze inżyniera, który stworzył szczegółowe plany. Pomogło to ograniczyć koszty, a zarazem zaktywizować rynek pracy. Dzięki temu sytuacja materialna kolejnych rodzin zamieszkujących Sindżar uległa znacznej poprawie.

Domy mają powierzchnię 42 m.kw. Składają się z dwóch pokoi, kuchni oraz łazienki. Projekt został dofinansowany przez KPRM.

Pod koniec 2019 roku dokonaliśmy rzeczy przełomowej.

W Regionie Sindżaru wybudowaliśmy 65 nowych domów dla rodzin, które opuściły te tereny po ludobójstwie w 2014 roku. Budynki powstały w małych osiedlach, co pozwoliło na odrodzenie się lokalnych społeczności. Podobnie jak w pierwszym, prototypowym projekcie prace wykonali miejscowi fachowcy, przy nadzorze inżyniera, który stworzył szczegółowe plany. Pomogło to ograniczyć koszty, a zarazem zaktywizować rynek pracy. Dzięki temu sytuacja materialna kolejnych rodzin zamieszkujących Sindżar uległa znacznej poprawie.

Domy mają powierzchnię 42 m.kw. Składają się z dwóch pokoi, kuchni oraz łazienki. Projekt został dofinansowany przez KPRM.

Pin It on Pinterest

Share This

Udostępnij

Podziel się tym z przyjaciółmi!