Przekaż nam 1,5% podatku
Wesprzyj naszą misję przekazując nam 1,5% podatku.
Wystarczy, że wpiszesz podany niżej numer KRS oraz wypełnisz pole cel szczegółowy 1,5% (to bardzo istotne, bo tylko wtedy pieniądze trafią na nasze konto).
KRS: 0000396361
CEL SZCZEGÓŁOWY: 5882417442 ORLA
W tym roku 1,5% podatku zbieramy dzięki pomocy Fundacji Siepomaga, z którą współpracujemy już od kilku lat. Na portalu Siepomaga.pl prowadzimy zbiórki m.in. na Dobrą Pracę oraz budowę domów dla ofiar ISIS.
Często zadawane pytania
Kto może przekazać 1,5% podatku?
Prawo do przekazania 1,5% podatku ma każdy podatnik rozliczający w danym roku przychody podlegające opodatkowaniu, które nie są z podatku zwolnione. Mogą to być osoby rozliczające się m.in.: poprzez skalę podatkową (niezależnie od źródła, np. umowa o pracę, zlecenia, prawa autorskie, itd.), podatkiem liniowym, ryczałtowo od przychodów ewidencjonowanych.
Jak przekazać 1,5% podatku?
Deklaracja podatkowa zawiera 3 pola, które trzeba wypełnić, aby przekazać 1,5% rocznego podatku:
– numer KRS
– cel szczegółowy
– przekazywaną kwotę (jeśli korzystasz z programu do rozliczania PIT, program sam wyliczy 1,5%)
Bardzo istotne jest właściwe podanie danych. Błąd spowoduje, że pieniądze nie będą przekazane na naszą działalność (korekta tych danych może okazać się niemożliwa). Przekazywaną kwotę podatku należy zaokrąglić do pełnych dziesiątek groszy w dół. Przykładowo, gdy jeden procent wynosi 75,58 zł przekazać należy 75,50 zł (przy samodzielnym wpisywaniu kwoty).
Czy 1,5% podatku to darowizna?
Nie. Darowizna i 1,5% podatku to dwie różne rzeczy. Choć faktycznie „darujemy” tę kwotę, to jednak urząd skarbowy traktuje je inaczej. Dlatego np. 1,5% nie można odliczać od podatku w kolejnym roku podatkowym.
Czy emeryt lub rencista może przekazać 1,5% podatku?
Jak najbardziej. Jeśli rozliczasz się samodzielnie, to musisz wypełnić odpowiednie pola (jak wyżej). W przypadku, gdy rozlicza Cię ZUS, musisz wypełnić oświadczenie PIT-OP. Jest to deklaracja o przekazaniu 1,5% podatku na wybraną organizację. PIT-OP składa się do urzędu skarbowego. Jeśli nie złożysz tej deklaracji, środki z 1,5% podatku trafią do budżetu państwa. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: PIT-OP
Dlaczego nie mogę znaleźć Was w wykazie OPP?
Nie jesteśmy wpisani do rejestru OPP, a środki z 1,5% podatku zbieramy dzięki współpracy z Fundacją Siepomaga, która ma taki status. Podany numer KRS jest numerem Fundacji Siepomaga. Dlatego bardzo ważne jest, aby przy przekazaniu 1,5% podatku na naszą działalność wpisać w polu „cel szczegółowy” 5882417442 ORLA. Tylko wtedy pieniądze trafią na nasz konto. Dlaczego my nie jesteśmy OPP wyjaśniamy poniżej.
Dlaczego nie jesteście OPP?
O nadanie statusu OPP, czyli Organizacji Pożytku Publicznego można wystąpić po dwóch latach działalności w sferze pożytku publicznego. Istnieje jeszcze kilka innych wymogów formalnych, ale spełniamy je wszystkie i moglibyśmy bez przeszkód o taki status wystąpić. Nie decydujemy się jednak na podjęcie tego kroku, ponieważ oprócz możliwości zbierania 1,5% podatku nie wiążą się z tym żadne inne korzyści. Jest za to szereg wymogów, które trzeba spełnić, zachowując określone terminy. I bez tego musimy każdego roku wypełnić mnóstwo sprawozdań i raportów (raport merytoryczny i finansowy dla MSZ, sprawozdanie finansowe, rozliczenie zbiórki publicznej, itd.). Każde składamy w terminie i dbamy o to, aby nasza działalność była transparentna. Już teraz kosztuje nas to wiele czasu i nakładu pracy, a dla kilkuosobowej fundacji to nie lada wyzwanie. Wolimy skupić się na pomaganiu, bo taki jest nasz cel. Dlatego w zbiórce 1,5% podatku współpracujemy z innymi fundacjami (obecnie Fundacja Siepomaga, a w ubiegłych latach Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu).
Masz pytania? Skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego lub napisz na adres mailowy: fundacja@orlastraz.org
Na co do tej pory przekazaliśmy środki z 1% podatku?
Pieniądze, które zebraliśmy w ramach 1% podatku w latach 2018 – 2022 w całości przeznaczyliśmy na pomoc kobietom i dzieciom, mieszkającym w największym nieformalnym (dzikim) obozie dla przesiedleńców w Sardashty w Iraku. Wszystkie projekty w tych latach zrealizowaliśmy we współpracy z Fundacją Pomocy Dzieciom w Żywcu.
2018 – 2019
W latach 2018 – 2019 za pieniądze uzyskane z 1% podatku wybudowaliśmy Centrum Sardashty. Jest to ośrodek edukacyjno-terapeutyczny, do którego na codzienne zajęcia uczęszcza kilkanaście kobiety oraz ponad 100 dzieci z pobliskiego obozu. Odbywają się tam m.in. lekcje języka angielskiego, nauka obsługi komputera, warsztaty krawieckie, ale też wiele zajęć sportowych oraz gry i zabawy. Centrum stale wspieramy i rozwijamy, bo wiemy, że jest ono bardzo ważnym miejscem dla wszystkich kobiet i dzieci, które znajdują w nim bezpieczną przystań.
2020
W 2020 roku wsparliśmy 250 rodzin mieszkających w obozie Sardashty zakupem plandek do pokrycia zniszczonych poszyć namiotów. Stare powłoki namiotów po latach użytkowania całkowicie straciły swoje właściwości. Nie chroniły już przed deszczem, ani wiatrem. W wielu miejscach uległy rozdarciu. Dzięki plandekom rodziny mogły naprawić poszycia i zabezpieczyć namioty przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
2021
W 2021 roku wybudowaliśmy zadaszenie nad Centrum, aby mogło ono funkcjonować przez cały rok. Jego zadaniem jest ochrona przed deszczem i śniegiem w okresie zimowym oraz upalnym słońcem latem.
2022
W 2022 roku kupiliśmy paliwo do ogrzewania oraz plandeki do pokrycia namiotów 95 rodzinom. Było to w okresie zimowym, kiedy temperatury w regionie potrafią spaść poniżej zera. Dla rodzin mieszkających w namiotach jest to bardzo trudny czas. Dlatego wsparliśmy najbardziej potrzebujące z nich, kupując im naftę do ogrzewania (w Iraku do ogrzewania stosuje się przeważnie piecyki na naftę) oraz plandeki, aby mogły naprawić zniszczone powłoki namiotów.